קריאה לפתיחת דיון פומבי על תנאי ההסכמה לברית מילה

FrançaisEnglishDeutschEspañolעבריתالعربيةPortuguêsNederlands

ראשי פרקים

> נמענים
1 – מילה וסבל: מבורות להכחשה
2 – התרבות האמריקנית של מילת תינוקות משתלטת על העולם
3 – בצרפת – פליטים פנימיים
4 – מ »חופש דת » ל « לחופש לכפות »
5 – קונצנזוס עולמי בר השגה לגבי גיל ההסכמה למילה.
מצורף – מכתב פתוח למנהיגים דתיים מוסלמים ויהודים
מצורף – ערכת עיתונות

חתומים פומבית
ארגונים
אישים

נמענים

עבור מרלן שיאפה, מזכירת המדינה לשוויון בין נשים לגברים ולמאבק נגד אפליה בצרפת

העתק:
אנייס בוזין, שרת הסולידריות והבריאות
אדריאן טקה מזכיר המדינה לשרת הסולידריות והבריאות
ניקול בלובה, שומרת החותם ושרת המשפטים
ג’נבייב אבנרד, נציבת תלונות הציבור לילדים
ג’יל בלוך, נשיא ומנכ »ל המכון הלאומי לבריאות ולמחקר רפואי (INSERM)

המועצה העליונה לשוויון בין נשים לגברים
המועצה הלאומית המייעצת לזכויות אדם (CNCDH)
המועצה המייעצת לשוויון בין נשים לגברים (G7)
הוועדה לזכויות נשים ושוויון בין המינים (הפרלמנט האירופי)
הוועדה המייעצת לשוויון הזדמנויות לגברים ולנשים (הנציבות האירופית)
ועדת השוויון בין המינים (מועצת אירופה)
המכון האירופאי לשוויון בין המינים (האיחוד האירופי)
איגוד נציבי תלונות הציבור והמגשרים הפרנקופוניים (AOMF)
הרשת האירופית של נציבי תלונות הציבור לילדים (ENOC)

תחילת הקמפיין הבינלאומי הזה קיץ 2019

גבירתי מזכירת המדינה

החתומים על פנייה זו, המבקשים להפסיק פגיעה באברי מין, מברכים אותך על יוזמתך ל »תוכנית הטיפול במילת נשים ». יש צורך גם בתכנית המתייחסת לפגיעה באברי מין גבריים: ההערכה היא כי אחד מכל ארבעה ילדים בעולם נימול בהיעדר צורך רפואי אמיתי ובהיעדר הסכמה חופשית ומודעת.

1 – מילה וסבל: מבורות להכחשה

בורות – מילה היא הסרה בלתי הפיכה של העורלה העלולה לגרום סבל חמור למשך שארית חייו של אדם. אין הכרה מוסדית בסבל פיזי ופסיכולוגי זה, שעדיין לא הובילה לכל חקירה, מניעה או פיצוי. אך יש תקווה: הכרה זו התקבלה לבסוף ב-2016 בביקורת כלפי צרפת של ועדת האו »ם נגד עינויים בנוגע לילדים בהתמיינות מינית שונה (סימני מין זכריים ונקביים כאחד), והתעוררות העובדה כי נשים, לצערנו, אינן הקורבנות היחידים של השחתה מינית (« למען הפסקת פגיעה בילדים אינטרסקסואליים », מאמר בעיתון « ליברסיון 10.9.2018)

הכחשה – מחקרים מדעיים הראו כי מילת יילודים גורמת כאב קיצוני, המאופיין למשל על ידי עלייה משמעותית בקצב הלב וברמות הקורטיזול.[1] הכאב הקיצוני הזה אינו מפתיע, שכן העורלה היא יחידת החישה המרכזית של הפין, והרדמה יעילה בגיל זה מעלה את הסיכון למוות. למרבה הפלא, אין מוסדות להגנת הילד העוסקים בנושא זה.

2 – התרבות האמריקנית של מילת תינוקות משתלטת על העולם

ארצות הברית – בנוסף לכאב החמור שנגרם למיליוני תינוקות, מילת תינוקות עלולה לגרום ל-100 עד 200 מקרי מוות כל שנה בארצות הברית בלבד. הנתון הזה מוטל בספק, שכן, באופן מוזר, אין סטטיסטיקה רשמית בעולם המאפשרת לקבל תמונה ברורה. מקרי רצח מסוג זה מוסתרים באמצעות ייחוס תארים כמו  « דימום, זיהום, דום לב, תקלת הרדמה… », אך לא מיוחסים ל »מילה ». הסתרה זו מונעת העמדה לדין. איזו סיבה משכנעת יש לעיוות הזה על ידי המעצמה החזקה בעולם? המאבק נגד אוננות. זהו המקור הדתי הנשכח של מסורת אמריקאית שהחלה לפני יותר ממאה שנה, והייתה כל הזמן בחיפוש אחר הצדקה מדעית. בודדה בעולם וכנגד כל הראיות, האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים ממשיכה לטעון כי « היתרונות הבריאותיים של מילת זכר עולים על הסיכונים« .

WHO / UNAIDSקמפיין המילה הנרחב שהושק ב-2007 על-ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) וארגון האו »ם למאבק באיידס – ((UNAIDS בהשראת המודל האמריקאי, מכוון גם הוא לתינוקות: « מאחר ומילה של ילודים היא הליך פחות מסובך ומסוכן מאשר מילה הנערכת בילדים צעירים, מתבגרים או מבוגרים. מדינות אלו צריכות לשקול כיצד לקדם מילה ביילודים באופן בטוח, מקובל מבחינה תרבותית ובר-קיימא ». קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים (UNICEF) תומכת בקמפיין זה, על אף שליחותה « לתמוך בהגנה על זכויות הילדים, לסייע בצרכים הבסיסיים שלהם ולהרחיב את ההזדמנויות שלהם כדי לממש את הפוטנציאל המלא שלהם.

חוסר הסכמה? קשה להאמין כי 20 מיליון האפריקאים שכבר נימולו כחלק מהקמפיין הזה, במימון של הפילנתרופיה האמריקאית [2], נתנו הסכמה « חופשית ומודעת » לדברים הבאים:

 • האובדן הבלתי הפיך של חלק חיוני מהיכולותהמיניות שלהם;
 • הכאב הקיצוני של הנולדים;
 • מילה ה »מסוכנת » יותר למבוגרים מאשר לתינוקות, כאשר הסיכון הזה כבר גדול מדי עבור תינוקות.

אם יוכח כי הייתה היעדר הסכמה, השערה שוועדת חקירה בינלאומית יכולה לחקור בקלות, יש להאשים את האחראים לקמפיין זה, ולשלם פיצויים למיליוני קורבנות אפריקאים שקולם נעלם מהתקשורת.

העולם כולו – מאז שנת 2016, UNAIDS, שנתמכה על ידי תוכנית החירום של הנשיא האמריקני לסיוע באיידס (PEPFAR), קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים UNICEF)) וארגון הבריאות העולמי (WHO) קבעו כמטרה להרחיב את מילת הגברים ל »עולם כולו », הכוללת תוספת של 25 מיליון בני אדם עד שנת 2020.

כולנו קורבנות האידיאולוגיה של הרבייה [3] – האידיאולוגיה של הרבייה, היא השיח החברתי שהופך את הרבייה לדרישה, לנורמה לכל. זהו שיח המופנם באופן לא מודע, וכולנו קורבנותיו, משום שהוא מעניק עדיפות לרבייה על חשבון הקלת הסבל. הרעיון הדתי האבסורדי של הלחימה באוננות הוא אחד הביטויים הרבים שלו, כמו גם הדיכוי הפטריארכלי של נשים, האיסור על אמצעי מניעה או הומופוביה. למעשה, למילה אכן יש השפעה מכנית של הגבלת האפשרות לאונן, אפילו עד כדי מניעתה, תוצאה מזיקה נוספת בין היתר, שקמפיין ארגון הבריאות העולמי גורם למיניות של גברים ונשים. בה בעת, פלישת הפורנוגרפיה אמריקנית הכינה דור חדש לנורמה של הגבר הנימול. נורמה שהתנחלה בדרום קוריאה מאז הגיעו לשם האמריקאים ב-1945. בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, ארצות הברית הפעילה לחץ על אירופה על מנת להפיץ את נוהג המילה. אותה ארצות-הברית, שבשנת 2018 הפעילה לחץ כבד על איסלנד, שביקשה לכלול את הנערים בהגנה שכבר הובטחה לנערות בנוגע לפגיעה באברי מין. מה יוליד המחר?

3 – בצרפת – פליטים פנימיים

שלילת הצדק – צריך להיקבע סיווג של אפליה בין נשים לגברים בתחום הפגיעה באברי מין: זהו חלק משליחותך במזכירות המדינה. הדוגמה האחרונה היא « חוק מקלט והגירה » משנת 2018, המגביל את ההגנה על נערים רק במקרים של הטלת מום « שסביר וישנה את תפקודי הרבייה שלהם« . אילו היה חוק זה מכבד שוויון עם נשים, אזי לצרפת היו פליטים פנימיים רבים שסובלים כיום ממניעת צדק: כמה מקרים של דחיית תביעות היו, בהם קטינים נימולו טקסית בניגוד לרצון האם או האב? כמה מקרי מוות וסיבוכים בלתי הפיכים הקשורים לכריתה זו בוצעו ללא צורך רפואי, וודאי שללא הסכמת הילד? היכן צריכים קטינים המאוימים על ידי הוריהם למצוא מקלט? איזו תמיכה משפטית הם יכולים לסמוך עליה על מנת להימלט מפגיעה באברי המין שלהם, או לפחות לקבל עליה פיצוי? כפי שאת טענת לגבי « ילדות קטנות », יש עדיין יותר מדי ילדים קטנים « שיוצאים בשלווה לחופשות עם משפחותיהם בלי לדעת » שהם ימולו שם.

מחירים חברתיים – זהו מקרה של אפליה אנקדוטלית, לכאורה, החושפת את היקף השערורייה. למעשה, המימון הציבורי מכסה את עלויות השיקום למילת נשים, אך לא למילת גברים. כגון עלויות שחזור הערלה. בעוד ששיעור המילה הוא 14% בצרפת, ואילו קרוב ל 0% במדינות הנורדיות וביפן, האם אנחנו באמת יכולים להניח כי הפער הזה אינו כולל הטלת מומים באברי מין שעליהם יש לשלם פיצויים על בסיס שוויון בין גברים לנשים? האם בית המשפט לביקורת (Cour des comptes) וידא אם החזר עבור מילה שנעשו על ידי הביטוח הלאומי בצרפת – 80,00 בשנת 2011 – תאם צורך רפואי שהיה מבוסס על הסכמה מודעת אמיתית? שיא האירוניה יהיה בפיצוי על חשבון משלמי המסים בעתיד על הנזק שנגרם, שאותם משלמי המסים מימנו היום. יהיה זה מספיק כדי לאמץ הסכמה מראש בצרפת, החל בשנת 2020, כדי להשיג שיעור של פחות מ-1% של מילה ברת החזר, כמו במקרה של פינלנד. בממלכה המאוחדת, שיעור מילת היילודים צנח כאשר « שירות הבריאות הלאומי הבריטי החדש החליט להפסיק לפצות מילה ». כמה עשרות מיליונים ניתן לחסוך בשנה עם הסכמה מוקדמת, בהתחשב בעלויות המלאות של המילה, כולל מקרי חירום ופיצויים במקרה של סיבוכים? אלה הם משאבים שיכולים לשמש תוכניות מניעה ותיקון פגיעה באברי מין בנשים, גברים וכאלה בהתמיינות מינית שונה (סימני מין זכריים ונקביים כאחד, המכונים אינטרסקסואליים).

לחנך לבריאות הפין – הפרקטיקה של הסגה בכפייה של העורלה צריכה להיות כלולה בהגדרת השחתת אברי מין זכריים. בלידה העורלה והעטרה ממוזגות, אך הן נפרדות באופן ספונטני והדרגתי במהלך הילדות. הסגה של העורלה אפשרית בגילאים שונים מאוד, תלוי בפרט, באופן נורמלי. אילוץ הסגה של העורלה עלול לגרום לפציעות או לסיבוכים אחרים שעלולים להוביל לצורך בהסרתה. עדויות רבות מעידות על התמשכותה של פרקטיקה פולשנית, מיותרת, טראומטית ומזיקה זו, בין אם במסגרת המשפחה, במסגרת רפואית כללית, במסגרת בית חולים, או אפילו בבתי ספר. אנחנו חייבים לשים קץ למיתוס המסוכן שהמילה היא היגיינית יותר, כתירוץ. תכנית הדרכה נכונה צריך להיות מוצגת בתחום בריאות הפין.

4 – מ »חופש דת » ל »חופש לכפות »

חילוניות – הגיע הזמן שיישמע קול חילוני, שכן מילה טקסית שאינה בהסכמה היא באמת צורה של « אלימות נגד גברים« . במיוחד משום שסוג של פגיעה במיניות ילדים קיבלה לאחרונה את התמיכה האומללה של חזית הרשויות הקתוליות וענפים אחרים של הנצרות. [4]

החופש לכפות – במקרה של אלימות כזו, « חופש הדת » הנטען הוא באמת « החופש לכפות » על אלו הפגיעים ביותר: סתירה ברורה. באשר לתואנה של תומכי המילה המסורתית, שהיא מקטינה את הסיכון להדבקה באיידס, מנשים לגברים, במקרה של חדירה נרתיקית, ברור שהדבר אינו רלוונטי לילדים, הצעירים מדי עבור יחסים כאלה.

5 – קונצנזוס עולמי בר השגה לגבי גיל ההסכמה למילה.

דיון ציבורי – לנוכח « האש הצולבת » הזו לגבי איברי מין של ילדים, אנו קוראים לדיון ציבורי על תנאי ההסכמה למילה, ברוח של חמלה. הסימפוזיון על עתיד המילה שאורגן בשנת 2015 על ידי « אגודת הרופאים היהודיים בצרפת » (Association des Médecins Israélites de France), ו »הקרן החברתית היהודית המאוחדת « (Fonds Social Juif Unifié) סללה את הדרך לדיון שכזה מתוך הכרה בכך שמילת יילודים גורמת לכאב בלתי נמנע ולסיכון לסיבוכים, וכי יש לדחות אותה במצבים מסוימים. מתוך השקפה של קבלת מילה שנעשית רק בגיל בו יש הסכמה חופשית ומודעת, הודענו למנהיגים דתיים מוסלמים ויהודים על השקת הפנייה.

מה-G7 לכל העולם – אנו מבקשים כי נושא המילה יעלה ל »סדרי העדיפויות של הנשיאות הצרפתית ב-« G7, בשווה ליחס לפגיעה באברי המין הנשיים, מבלי לשכוח פגיעה באנשים בעלי התמיינות מינית שונה (סימני מין זכריים ונקביים כאחד, המכונים אינטרסקסואליים). האם אין הקהילה הבינלאומית צריכה לספק סיוע לכל הילדים בסיכון, ללא אפליה?

מודים לך על תשומת לבך האדיבה.

מקורות

 1. מילה יהודית: נקודת מבט חלופית, ג’ני גודמן, BJU International) 1999),גליון 83, Suppl.,  ע’ 22-27 (אנגלית).
 2. כולל קרן ביל ומלינדה גייטס, בית הספר ג’ונס הופקינס בלומברג לבריאות הציבור, יוזמת קלינטון לגישה לשרותי בריאות או PEPFAR במגזר הציבורי
 3. האם להיוולד הוא אינטרס של הילד?, ז’אן-כריסטוף לורנבאום, 2011 (jcl.algosphere.org צרפתית, תקצירים באנגלית, צרפתית וספרדית)
 4. נוצרים, יהודים, ומוסלמים מודאגים מהצעת המילה של איסלנד ע »י כינוס מועצת הבישופים האירופית וועידת הכנסיות האירופאיות, 15 במרץ 2018

מכתב פתוח למנהיגים דתיים מוסלמים ויהודים

ערכת עיתונות (באנגלית)

חיתמו על הפנייה

הנתונים שלך שמורים עמנו ולא יפורסמו

[emailpetition id= »1″]

בכל 3 שניות נימול ילד בעולם

תרמו לקידום מטרתנו

[signaturecount id= »1″] חתימים – לפחות 1 לכל נקודה

חתימה פומבית (ע »מ לחתום פנו אלינו)

ארגונים : Algoprioritarist, Excision, Intersex & Trans, Gender & Feminism, Kiddism, Health, Sexo, Legal, Secular, Intelligentsia, Political, Muslim culture, Ancestral culture, Jewish culture, Animal, Circumcision

Algoprioritarist: priority to the alleviation of suffering

Excision

Intersex & Trans

Gender & Feminism

Kiddism: see Kit-Press

Health

Sexo

Legal

Secular

Intelligentsia

Political

Muslim culture

Ancestral culture

Jewish culture

Animal

Circumcision


אישים : Excision, Intersex & Trans, Gender & Feminism, Kiddism, Health, Sexo, Legal, Secular, Intelligentsia, Political, Muslim culture, Ancestral culture, Jewish culture, Animal, Circumcision

Excision

Intersex & Trans

Gender & Feminism

Kiddism: see Kit-Press

 • Jean Labbé (Canada) – Professeur émérite, Prix Victor Marchessault de défense des enfants de la Société canadienne de pédiatrie, membre de l’Académie des Grands Québécois
 • Michel Fize (France) – sociologue, spécialiste jeunesse-adolescence-famille (CNRS)
 • Olivier Maurel (France) – Professeur de Lettres retraité, auteur d’ouvrages sur la violence et fondateur de l’Observatoire de la violence éducative ordinaire (OVEO)
 • Marc-André Cotton (France) – psychohistorien et rédacteur du site Regard conscient

Health

Sexo

Legal

Secular

Intelligentsia

Political

Muslim culture

Ancestral culture

Jewish culture

Animal

Circumcision